Hoppa till innehåll

Webbinarium: Hur tar lärare och forskare sig an AI och ChatGPT?

Högskolan på Åland hälsar dig varmt välkommen att delta i ett webbinarium om hur lärare och forskare tar sig an AI och ChatGPT-modellen.

Tid: Torsdag 2 mars 2023 kl. 15.00 – 16.00
Plats: Webbinariet går helt och hållet online.

På webbinariet tänker vi till om vad ChatGPT egentligen är, hur den kan användas och vilka fördelar som finns för såväl lärare och forskare som studerande i olika skeden av utbildningen. Många finländska högskolor har redan skapat ett regelverk, eller åtminstone ett förhållningssätt till användningen. Vilket ansvar har skolan och den enskilda läraren? ChatGPT är bara en av många nya AI-innovationer som väller in i utbildningen. Hur kan vi som utbildare hänga med i utvecklingen?

De här är frågor som vi tar upp under onsdagseftermiddagen. Du kan också ställa frågor till oss på förhand genom att skriva in din fråga i registreringsblanketten.

Se webbinariet i efterhand (på YouTube)

Inspelningen kommer vara öppen för alla intresserade till och med den 17 mars 2023.

 

 

Fler artiklar

Webinar 3 september: Förvandla mörker till möjligheter

Välkommen till ett digitalt inspirationstillfälle där vi utforskar potentialen i det åländska mörkret. Webinariet riktar sig till dig som är företagare inom besöksnäringen, kommuner, kulturarbetare, samhälls- och destinationsutvecklare, samt alla som är nyfikna på mörkrets potential.

Läs mer

Häng med på inspirationsresa till STHLM Food & Wine!

Är du redo för ny inspiration, nätverkande med kollegor i branschen och en djupdykning i de senaste trenderna inom mat och dryck? Projektet Smakturismen på Åland (medfinansierat av EU) bjuder, tillsammans med Skördefestens vänner och Mathantverkarna på Åland, in till en tvådagars inspirationsresa till Stockholm den 7–8 november

Läs mer

Smak av Åland - en studiecirkel om mat, minnen och plats

Välkommen på en studiecirkel för dig som är intresserad av eller arbetar med mat, produktion av mat eller smakturism. Inga förkunskaper behövs – bara nyfikenhet och lust att lära! Deltagandet är kostnadsfritt och böckerna ingår i deltagandet. Vi träffas var fjärde vecka med start 9 september.

Läs mer