Elektroteknik – Smarta material

Course code E902102
ECTS Credits 2
Goals

Efter avslutad kurs ska studerande ha en fördjupad kännedom om smarta material och hur de kan utnyttjas som givare och ställdon. Vidare har studerande lärt känna ett antal nuvarande och möjliga framtida tillämpningsområden för smarta strukturer och mikroelektromekaniska system (MEMS).

Contents

– Smarta material och deras fysikaliska/kemiska egenskaper
– Kompositmaterial med smarta egenskaper
– Smarta material som givare och ställdon
– MEMS
– Praktiska tillämpningar och användningsområden
– Intelligenta enheter baserad på smarta strukturer och MEMS

Attendance

Enligt lärarens anvisningar

Grading scale name

1-5 (för betygssättning)

Vocational education and training

Elektroteknik

Degree program

Utbildningsprogrammet för elektroteknik

Descriptive assessment

Inlämningsuppgifter
Tentamen eller projektuppgift

I kursen tillämpas de allmänna bedömningsanvisningarna för Högskolan på Åland. Som precisering av de tre nivåer som beskrivs i bedömningsanvisningarna gäller:

• Tillfredsställande insikter (1-2) kräver att den studerande förstår kursens centrala innehåll och kan tillämpa sina kunskaper på ett självständigt sätt
• Goda insikter (3-4) kräver att den studerande dessutom kan analysera sina kunskaper i ämnet och sätta dem i samband med kunskaper på andra områden.
• Utmärkta insikter (5) kräver en mycket god förmåga att tillämpa kunskaperna i ämnet i skiftande sammanhang och analytiskt kunna hantera kunskaperna och relatera dem till nya kunskaper.

Konstruktiv aktivitet under kursen kan höja vitsordet med ett siffervärde utöver övrig examination.

Material

Av läraren utdelat material, tillgängligt via kursens hemsida, samt internetresurser.

Prerequisite

Matematik 1, Fysik 1

Documentation

Kursvitsord antecknas i studiekort. (Vid validering används vitsordet Godkänd).

Teaching methods

Föreläsningar, demonstrationer, självstudier, övningar.

Utskriven 12 maj 2025 kl 00:51