Fältstudieuppgift inom kurs i Interkulturell kommunikation

av Ulla Lundgren, Högskolan i Jönköping

 

Kursen är uppbyggd runt en fältstudieuppgift som genomförs i studiegrupper och redovisas i tvärgrupper. Ni kommer att delas upp i tvärnordiska studiegrupper med studenter som läser olika utbildningar. Det finns alltså redan i er grupp tvärkulturella möten på minst två plan. Vi kallar uppgiften

 

Möjligheter och hinder för den goda kommunikationen mellan människor i ett nordiskt samhälle

 

Syfte:

Fältstudieuppgiften syftar till att medvetandegöra studenterna om de interkulturella erfarenheternas betydelse för en fungerande kommunikation mellan människor

 

Genomförande:

Gruppen delar sig i två undergrupper som var för sig genomför en intervju kring en gemensam problemformulering

 

Om intervjuer kan du läsa på hemsidan under Intervjusamtal

 

Exempel på startfrågor till de genomförda intervjuerna:

  • Hur upplever våra intervjupersoner kommunikation med människor från andra kulturer än sin egen?

  • Vilka reflektioner om intervjuerna gör vi inom gruppen utifrån våra egna tvärkulturella erfarenheter, tidigare och här på plats?

  • Hur kan vi använda teorier från kurslitteraturen för att analysera våra data?

 

Ni bör också få med en diskussion om bl.a.

  • Hur underlättas förståelsen människor emellan när de inte delar samma kulturella erfarenheter?

  • Vilken sorts kommunikation behövs i ett pluralistiskt samhälle för att både ge plats för mångfald och för gemensamma mål?

  • Vad anser vi ligger i begreppet interkulturell kommunikativ kompetens? Rymmer begreppet alternativa tolkningar?

  • Vilka motiv finns för att utveckla vad vi avser med en interkulturell kommunikativ kompetens? Kan det finnas alternativa motiv?

 

Varning: Fastna inte i ett kulturbegrepp knutet till nationalitet. Inom varje nation finns  kulturella undergrupper som kan gå på tvären mellan nationer (t.ex. genus, ålder socialgrupp, utbildning, demografi, intressen, politik religion, sexuell läggning).